تبلیغات
نماز - نقش نماز در سلامت روح و روان
نماز
اسلام ، پنجره ای رو به خوشبختی
پنجشنبه 10 اسفند 1391 :: نویسنده : saman choobak

مقدمه

نماز به شرط آنکه با حضور قلب، گزارده شود از صفای دل، روزنی در جان جوان  می گشایدكه باران رحمت و نور معرفت خداوندی ـ بی‏واسطه ـ بر جان جوان فرو می‏ریزد و بر روشنایی دل و بصیرت درون او می‏افزایدواورضای پروردگارش را با تمام وجودش احساس می کند و رضای خدا برترین سرمایه دریک زندگی موفق برای جوانان است .
خداوندمی فرماید:
«اقم الصلوه لذكری: نماز را برای من بپا دار... ، یاد خدا یك ارزش و تنها وسیله حقیقی آرام بخش دلهاست و نماز یاد خداست.
جوانان در پرتو نماز و راز و نیاز با خالق خویش، از هرگونه نگرانی رهیده و هرگز خود را «بی پناه» و «بی كس» نمی یابند، چرا كه هرصبح و شام، نماز به آنان یادآوری می كند كه بالاترین قدرت ها، ناظر احوال ایشان و پشتیبانشان درطی طریق زندگی است.
همچنین جوانان نمازگزارهرگز به بیماری های روحی نظیر احساس پوچی و اضطراب دچار نخواهندشد، زیرا در پرتو نماز دریافته اند كه هدفی والا درحیات آنان وجود دارد كه همان وصول به قرب پروردگار میباشد و چون چنین است هیچگاه در پیچ و خم های زندگی مادی، احساس پوچی نمی كنند  بدین ترتیب «امنیت روحی و روانی » خود را در بالاترین درجه تأمین نموده ، روحشان آرام است اگرچه جسمشان را مسائل گوناگون در طول زندگی می خراشد وفرسوده می سازد .

 

چکیده:
اما امنیت روحی و روانی از مقوله هایی است كه در عین سادگی، و روشنی كه به ذهن می رسد، در آن اختلاف آراء و انظار وجود دارد. واژه ای كه ثبات و استقراری نداشته و هر فرد و گروه برای رسیدن به اهداف خویش از آن تعریف و تفسیر خاصی را ارایه می دهند تا منافع مورد نظر خویش را در ورای تعریف پیشنهادی حفظ كرده و به دست آورند.
اكنون سؤالی که در مقاله پیش رومطرح است این است که اولا: چگونه نمازبر امنیت و آرامش روانی جوانان اثر می‏گذارد و مكانیزم این اثر گذاری به چه نحو و آثار آن چیست؟
قبل از پرداختن به پاسخ سوالات مذکور در باره نقش و اثر نماز بر امنیت روحی و روانی جوانان ، مناسب است پس از بحث کوتاهی در باره روح و روان ، به برخی از عوامل ازجمله :انسان مركب از دو جزء ماده بدنى و دیگرى جوهر مجرد كه همان نفس و روح است مى‏باشد و این دو تا زمانى كه انسان در این دنیا زندگى مى‏كند ملازم و همراه اوست اما از این دو آنچه حقیقت او را تشكیل مى‏دهد روح است كه با لفظ من از او یاد مى‏كند و بدن تنها ابزار و آلت براى انجام كارهاى مادى اوست وروح و روان اوست كه درك مى‏كند و اراده مى‏كندبه این ترتیب در بعد پیشگیری از اضطراب و برای آرامش دائمی جسم و روان، "نماز" نقش خارق العاده ای را ایفا می كند. از طرفی در بعد درمان بیماران مبتلا به اضطراب، امروز علاوه بر درمان های دارویی، از روش های چون آموزش انبساط آرامش عضلانی و همچنین تلقین بوسیله
هیپنوتیزم نیز استفاده می شود

در مورد اضطراب، بد نیست به این نكته اشاره كنیم كه شخص نمازگزار با ایمان به قدرت لایتناهی پروردگاری كه در مقابلش كرنش می كند، خود را در مقابل هر عاملی كه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتیجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ایمن می یابد و ضمن تكرار باور اعتقادی خود طی نمازهای پنجگانه یومیه این ایمنی همه جانبه را، به روان خود تلقین می كند و سرانجام آرامش عمیق را در وجود خود ملكه می سازد. در راستای این موضوع تحقیقات علمی در برخی كشورهای مسلمان نشان می دهد كه بیماران مضطربی كه در كنار درمان های رایج ضد اضطراب، به خواندن نماز و قرآن و حتی احادیث نبوی مشغول شده اند از بهبودی بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده اند. قرآن كریم می‏فرماید: «أَمْ حَسِبَ الَّذِینَ فی قُلُوبِهِم مَرَضٌ أَن لَن یُخْرِجَ اللّه‏ُ أَضْغانَهُمْ وَ لَوْ نَشَاءُ لأَرَیْناكَهُمْ فَلَعَرَفْتَهُم بِسیماهُمْ وَ لَتَعْرِفَنَّهُمْ فی لَحْنِ الْقَوْلِ وَ اللّه‏ُ یَعْلَمُ أَعْمالَكُمْ؛
 آیا كسانی كه در دل‏هایشان بیماری است گمان كرده‏اند خداوند كینه‏هایشان را آشكار نمی‏كند؟
 و اگر ما بخواهیم آنها را به تو نشان می‏دهیم تا آنان را با قیافه‏هایشان بشناسی و به یقین آنان را از طرز گفتارشان می‏توانی بشناسی و خداوند نسبت به اعمال‏تان آگاه است حضرت امام باقر(علیه السلام) در سفارش خود به جابر بن‏عبداللّه‏ انصاری می‏فرمایند: «اطلب راحة البدن بإجمام القلب؛ آسایش بدن را در راحتی و سلامت نفس جستجو کن
نظر علامه طباطبایی(ره: درباره روح انسان

 «اینكه كاوش‏های علمی و تجربی در سیر خود به موجودی به نام روح، دست نیافته و هیچ وصفی از اوصاف را كه قابل توجیه جسمی نباشد پیدا نكرده است، سخن درستی است و در آن تردیدی نیست
ولی این سخن به معنای نفی نفس مجرد كه برهان عقلی بر وجود آن اقامه شده است، نمی‏باشد زیرا علوم طبیعی كه در دایره طبیعت و خواص ماده بحث می‏كند، تنها می‏تواند در همان محدوده داوری كند و قادر نیست در باره آنچه به آن محدوده مربوط نیست نفیا و اثباتا به قضاوت بپردازد.
روح، موجودی است ماورای طبیعی و دست علوم تجربی از دامن آن كوتاه است و اینكه دانش طبیعی به آن دست نیافته است، دلیل بر نبود آن نمی‏تواند باشد.
غریب ماده گرا به خو اجازه دادند كه ، پدیده ” روح “ را بعنوان افسانه ای قدیمی و خرافی ، به فراموشی محض بسپارند ، چرا كه برای هر آنچه كه بعنوان ” فرآیند روحی “ در طول تاریخ بشری معرفی شده است ( مثلا حتی حس معنویت جویی ) می توان ، توجیهی درجسم و به ویژه در سلسله اعصاب ، پیدا كرد .
 در راستای همین طرز تفكر بود كه عده ای از پزشكان روس ، بخاطر عقاید ماركسیستی و ماتریالیستی حاكم بر كشورشان درصدد پیدا كردن مناطقی در مغز انسان برآمدند كه از كار انداختن آن منطقه حس خدا جویی را حتی در بزرگان و علمای دین به كلی از بین ببرد.
آنچه مادی‏ها را جرئت داده است تا به انكار روح بپردازند این بوده است كه آنها خیال كرده‏اند معتقدان به وجود روح، چون خواص و اوصافی را در انسان دیده‏اند كه در نظر آنها توجیه و تفسیر علمی نداشته، لذا به وجود روح قائل شده‏اند تا بدین وسیله آن اوصاف را توجیه كنند و منشأی برای آن بسازند.
 در حالی كه این اشتباه فاسدی است، زیرا هیچ گاه معتقدان به تجرد روح، چنین تقسیم‏بندی در خواص و صفات بشری نداشته‏اند كه برخی را به جسم و برخی را كه علل آن را نمی‏دانسته‏اند به روح نسبت دهند، بلكه تمام آن را مستقیما به جسم و توسط آن به روح مستند كرده‏اند .


.. تاثیر نماز بر کاهش اضطراب

الا بذكر الله تطمئن القلوب (سوره رعد/آیه 28)

"اضطراب" بیماری شایع قرن اتم و كهكشان است. پیشرفت سریع و پیچیده تمدن و در عین حال بی توجهی به ارزش های مذهبی و خانوادگی هر روز بیش از پیش برای افراد و اجتماع اضطراب های جدید به وجود می آورد.(1)

از نظر روان پزشكان، اضطراب با یك احساس منتشر و مبهم دلواپسی كه اغلب ناخوشایند و بدون دلیل است مشخص می شود كه معمولا با یك یا چند مشكل جسمی همراه می گردد. از جمله شخص ممكن است علامت های جسمی چون احساس تپش قلب، تنگی نفس و درد قفسه سینه، خالی شدن سردل، تعریق، سردرد، تكرر ادرار، اسهال، گزگز دست و پاها، لرزش و… را نیز به همراه داشته باشد.

اضطراب، گاهی به شكل طبیعی در اشخاص سالم بروز می كند و گاهی به صورت بیمارگونه و دائمی در می آید كه نیاز به درمان و مراقبت پزشكی دارد. با اینكه دلایل علمی گوناگونی از دیدگاه های مختلف به عنوان دلایل بروز اضطراب و تشدید آن ارائه شده است اما همچنان دور شدن از ایمان مذهبی، به عنوان یك عامل مهم در بروز اضطراب نقش غیرقابل انكاری دارد(2) و به این ترتیب نقش پیشگیری كننده و حتی درمانگر مذهب در مورد اضطراب قابل بررسی است.

آرامش حاكم بر روح و روان و در نتیجه آن سلامت جسم اشخاص مذهبی، در مقایسه با آشفتگی روانی و جسمی و اضطراب لامذهب ها از دیر باز مورد توجه پزشكان بوده است.

به این ترتیب در بعد پیشگیری از اضطراب و برای آرامش دائمی جسم و روان، "نماز" نقش خارق العاده ای را ایفا می كند. از طرفی در بعد درمان بیماران مبتلا به اضطراب، امروز علاوه بر درمان های دارویی، از روش های چون آموزش انبساط آرامش عضلانی و همچنین تلقین بوسیله هیپنوتیزم نیز استفاده می شود(3) كه ما در مورد آرامش عضلانی ناشی از نماز در نكته چهارم از این مجموعه مقالات، سخن گفته ایم و درباره تلقین های سازنده ناشی از نماز نیز در آینده سخن خواهیم گفت.

در مورد اضطراب، بد نیست به این نكته اشاره كنیم كه شخص نمازگزار با ایمان به قدرت لایتناهی پروردگاری كه در مقابلش كرنش می كند، خود را در مقابل هر عاملی كه قصد به خطر انداختن و ترساندن (و در نتیجه مضطرب ساختن) او را داشته باشد ایمن می یابد و ضمن تكرار باور اعتقادی خود طی نمازهای پنجگانه یومیه این ایمنی همه جانبه را، به روان خود تلقین می كند و سرانجام آرامش عمیق را در وجود خود ملكه می سازد.

در راستای این موضوع تحقیقات علمی در برخی كشورهای مسلمان نشان می دهد كه بیماران مضطربی كه در كنار درمان های رایج ضد اضطراب، به خواندن نماز و قرآن و حتی احادیث نبوی مشغول شده اند(4)، از بهبودی بالاتری نسبت به سایرین برخوردار بوده اند.

 


 تاثیر نماز بر شادابی جسم و روح

پیامبر اكرم (ص) می فرماید:

" مؤمن ، شوخ و لبخند بر دهان است و منافق بد خلق و گره بر ابرو."

امروزه ضرب المثل ایرانی "خنده بر هر درد بی درمان دواست " مصداق كاملاً علمی پیدا كرده است.

دانش پزشكی در قرن حاضر به وضوح می داند، اشخاصی كه اصطلاحاً یك لب و هزار خنده گفته می شوند، نسبت به آنان كه به اصطلاح با خودشان نیز قهرند و نسبت به زندگی بد بین و عبوس هستند، بسیار كمتر دچار بیماری های جسمی و روانی می شوند.

به این ترتیب هر عاملی كه شادابی را به انسان هدیه كند، در واقع به سلامتی جسم و روان او كمك كرده است. اما نكته بسیار مهمی كه دانش طب به بشر آموخته است، این مطلب است كه شادابی و افسردگی انسان پیش از آنكه تحت كنترل و اراده او باشد، زیر فرمان تغییرات مواد شیمیایی در سلسله اعصاب مركزی انسان است.

از جمله این مواد شیمیایی " دوپامین " را می توان نام برد که افزایش آن در بدن سبب می شود، انسان بدون اراده دچار ناراحتی گردد و كاهش این ماده نیز سبب شادی غیر ارادی انسان خواهد شد.

به عنوان مثال، عصبانیت و ناراحتی غیر ارادی و بدون علت صبحگاهی، كه حالت شدید آن به عنوان ملانكولی یا همان مالیخولیا ( افسردگی درون زاد صبحگاهی) شناخته می شود، در اثر تغییرات و كم و زیاد شدن همین مواد شیمیایی به وقوع می پیوندد.

از دیگر مواد شیمیایی داخل بدن كه به طور غیر ارادی سبب شادی انسان می شود و به او شعف و نشئه بی نظیر می بخشد ، ماده ای به نام “ كورتیزول " است كه میزان آن در داخل بدن انسان در ساعات سحرگاهی به شدت افزایش می یابد و در صورت بیدار بودن انسان در این ساعات، لذت و شعف سرمست كننده ای به او دست می دهد كه بی شك بر زندگی او در تمام طول روز تأثیر گذار است.

افزایش كورتیزول در ساعات اول صبح و ارتباط آن با سرخوشی صبحگاهی كه امروزه از مسلمات پزشكی است، در واقع توجیه قابل توجهی است بر همه مضامینی كه در فرهنگ و ادب و عرفان پیرامون "اسرار سحر" معرفی می شوند.

در اشعار خواجه شیرین سخن شیراز، حضرت حافظ، موارد بسیاری را می توان یافت که نشان می دهد به سرخوشی و شادابی سحرگاهی و تأثیر آن در زندگی انسان توجه شده است.

هر گنج سعادت كه خدا داد به حافظ

از یمن دعای شب و ورد سحری بود

ضرب المثل ایرانی مشهور كه منسوب به بزرگمهر می باشد، یعنی: "سحر خیز باش تا كامروا باشی" نیز اشاراتی نغز به تأثیر بیداری صبحگاهی بر زندگی شادكامانه و سعادت آمیز دارد.

به این ترتیب واضح است، امر واجب نماز صبح با ارزانی داشتن بیداری صبحگاهی به انسان، تقدیم كننده شادابی به جسم و روان او می باشد و یك نتیجه مهم این شادابی، سلامت جسم و روان خواهد بود .    

صبح خیزی و سلامت طلبی چون حافظ

هرچه كردم همه از دولت قرآن كردم


پیشگیرى از افسردگى با نماز صبح

افسردگى (DEPRESSION) حالتى احساسى است كه مشخصه‏اش اندوه، بى‏احساسى (APATHY) ، بدبینى (PESSIMISM) و احساس تنهایى است. این بیمارى كه امروزه از شیوع بالایى در میان مراجعه كنندگان به كلینیك‏هاى روانپزشكى برخوردار است، داراى تظاهرات متنوع و زیادى بوده كه از مهمترین آنها مى‏توان به اختلالات خواب اشاره نمود. تحقیقات نشان مى‏دهد 75 درصد از بیماران افسرده مشكلى در خواب (چه به صورت بى خوابى و چه پرخوابى) دارند و همچنین علایم این بیماران در هنگام صبح تشدید مى‏شود. نكته جالب و قابل توجه و مورد بحث ما این است كه در این بیماران چگالى (REM حركت‏ سریع چشم) در نیمه اول خواب و همچنین كل زمان REM افزایش یافته و فاصله میان به خواب رفتن تا شروع اولین دوره REM یعنى ( LATENCY - REM) كم شده و مرحله 4 خواب نیز كاهش مى‏یابد. (1)

پس به عبارت ساده‏تر مى‏توان گفت، افراد افسرده زمان بیشترى را در مرحله خواب REM به سر مى‏برند. یعنى به میزان بیشترى نسبت ‏به سایرین خواب مى‏بینند.

یك روش درمانى جدید براى بیماران افسرده، بیدار نگه داشتن آن‏ها براى كاهش میزان REM است، كه بهترین شكل آن نماز صبح است. (2) زمان نماز صبح كه مورد تاكید قرآن و همچنین بسیارى از روایات بوده، سبب كاهش قابل توجه میزان خواب REM در اشخاص مى‏شود. زیرا شخص نمازگزار كه خود را ملزم به اقامه نماز صبح مى‏داند و باید صبحگاه بیدار شود، پس در حقیقت جلوى ورود به مرحله قابل توجهى از REM را مى‏گیرد. از این جهت ‏بیدارى صبحگاهى براى نماز خود به تنهایى مى‏تواند یك عامل مهم بدون عارضه در پیشگیرى از افسردگى مطرح باشد كه بر تمام روش‌هاى درمانى دارویى و غیر دارویى ارجح است، چرا كه پیشگیرى بر درمان مقدم است .

حال ببینیم، این موضوع چه ارتباطى با نماز صبح دارد، یعنى نماز صبح چه اثر درمانى مى‏تواند در این بیماران داشته باشد؟

به طور متوسط 20 - 15 دقیقه طول مى‏كشد تا یك فرد معمولى به خواب رود. پس در عرض 45 دقیقه وارد مراحل 3 و 4 خواب شده كه این مراحل عمیقترین مراحل خواب‏اند. یعنى بیشترین تحریك براى بیدار كردن فرد در این مراحل لازم است. حدود 45 دقیقه پس از مرحله ‏4 است كه نخستین دوره حركات سریع چشم (REM) فرا مى‏رسد. هر چه از شب مى‏گذرد، دوره‏هاى REM طولانى‏تر و مراحل 3 و 4 كوتاه‏تر مى‏شود. بنابراین در اواخر شب، خواب شخص سبك‏تر شده و رؤیاى بیشترى مى‏بیند (یعنى خواب REM اش بیشتر مى‏شود). پس قسمت اعظم خواب REM در ساعات نزدیك صبح به وقوع مى‏پیوندد. و از طرفى دیدیم كه یكى از مشكلات مهم بیماران افسرده، افزایش یافتن طول خواب REM و خواب دیدن زیاد است. از این جهت ‏یك مبناى مهم در تولید داروهاى ضد افسردگى ایجاد داروهایى است كه كاهش دهنده مرحله REM خواب باشند (از جمله داروهاى ضد افسردگى سه حلقه‏اى) .


نتیجه گیری:

لازم به ذكر است آثار روحى و روانى ایمان به خدا و اقامه نماز بسیار زیاد است و نكات علمى بسیار شگرفى در اسرار سحر كه مورد تاكید فراوان اسلام نیز بوده، نهفته است كه انسان با دانستن آنها از تمام وجود زمزمه مى‏كند.

علاوه بر این یك روش درمانى جدید براى بیماران افسرده، بیدار نگه داشتن آن‏ها براى كاهش میزان REM است، كه بهترین شكل آن نماز صبح است. (2) زمان نماز صبح كه مورد تاكید قرآن و همچنین بسیارى از روایات بوده، سبب كاهش قابل توجه میزان خواب REM در اشخاص مى‏شود. زیرا شخص نمازگزار كه خود را ملزم به اقامه نماز صبح مى‏داند و باید صبحگاه بیدار شود، پس در حقیقت جلوى ورود به مرحله قابل توجهى از REM را مى‏گیرد. از این جهت ‏بیدارى صبحگاهى براى نماز خود به تنهایى مى‏تواند یك عامل مهم بدون عارضه در پیشگیرى از افسردگى مطرح باشد كه بر تمام روش‌هاى درمانى دارویى و غیر دارویى ارجح است، چرا كه پیشگیرى بر درمان مقدم است .

لازم به ذكر است آثار روحى و روانى ایمان به خدا و اقامه نماز بسیار زیاد است و نكات علمى بسیار شگرفى در اسرار سحر كه مورد تاكید فراوان اسلام نیز بوده، نهفته است كه انسان با دانستن آنها از تمام وجود زمزمه مى‏كند؛

"اقم الصلوة لدلوك الشمس الى غسق الیل و قرءان الفجر ان قرءان الفجر كان مشهودا (3) ؛ نماز را از زوال آفتاب تا نهایت تاریكى شب برپا دار و (نیز) نماز صبح را، زیرا نماز صبح همواره (مقرون با) حضور (فرشتگان) است .سه شنبه 8 مرداد 1398 12:33 ق.ظ

You stated that exceptionally well.
trusted pharmacy canada scam canadianpharmacyusa24h canada medication pharmacy times canadian medications list canada pharmacies northwest pharmacy canada canadian online pharmacies rated canada viagra discount canadian pharmacies
شنبه 25 خرداد 1398 12:54 ب.ظ

Regards! Awesome information!
cialis online click here cialis daily uk generic cialis 20mg uk we use it 50 mg cialis dose venta de cialis canada generic cialis with dapoxetine cialis daily dose generic cialis price in bangalore opinioni cialis generico generic cialis
پنجشنبه 23 خرداد 1398 04:38 ق.ظ

Superb info. Thanks!
cialis prices in england no prescription cialis cheap venta cialis en espaa cialis professional from usa cialis 10 doctissimo cialis for daily use cialis tablets generic cialis pill online cialis online we choice free trial of cialis
چهارشنبه 22 خرداد 1398 02:41 ب.ظ

Regards! Ample material!

brand cialis generic cialis kaufen bankberweisung cialis y deporte cialis venta a domicilio cialis 5 mg buy cialis canadian drugs cialis kamagra levitra generic for cialis generic low dose cialis chinese cialis 50 mg
یکشنبه 19 خرداد 1398 01:11 ق.ظ

Regards. I enjoy this.
generic cialis pro cialis preise schweiz cialis rezeptfrei sterreich generic for cialis brand cialis generic india cialis 100mg cost tadalafil 5mg cialis efficacit click here cialis daily uk cialis tablets australia
جمعه 17 خرداد 1398 07:42 ب.ظ

Wow plenty of valuable information.
brand cialis generic bulk cialis canadian cialis overnight cialis tadalafil cialis sale online cialis 30 day sample cialis prices cuanto cuesta cialis yaho cialis en 24 hora viagra vs cialis
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 12:34 ب.ظ
スーパーコピーブランド専門店[tokeibuy],超スーパーコピー時計N級品,最高級ブランドバッグコピー,ブランドコピー財布
یکشنبه 1 اردیبهشت 1398 12:33 ب.ظ
人気ブランドコピー安心店高品質スーパーコピーバッグ、財布、時計激安通販 ブランドスーパーコピー
یکشنبه 18 فروردین 1398 04:37 ق.ظ
弊店は品質のいい商品やサービスを提供してスーパーコピーブランドバッグ韓国商品は他店よりも質が高く
جمعه 16 آذر 1397 12:55 ق.ظ

Nicely put, Thanks.
cialis tablets australia the best choice cialis woman canadian drugs generic cialis cialis per paypa buying cialis in colombia sialis cialis price thailand cialis billig buy online cialis 5mg tadalafil
سه شنبه 13 آذر 1397 11:59 ب.ظ

Beneficial info. Kudos!
buy cialis uk no prescription cialis generico in farmacia cialis rckenschmerzen cialis cost achat cialis en suisse free cialis viagra or cialis tarif cialis france cialis alternative cialis preise schweiz
دوشنبه 12 آذر 1397 01:10 ق.ظ

Wonderful data, With thanks!
we recommend cialis info cialis en 24 hora cialis et insomni buy brand cialis cheap cialis manufacturer coupon cialis in sconto cialis dosage amounts fast cialis online cialis pills boards cialis prezzo al pubblico
جمعه 9 آذر 1397 01:29 ق.ظ

Kudos! I enjoy this!
cialis 5 mg para diabeticos cialis soft tabs for sale cialis for sale we use it cialis online store where cheapest cialis generic for cialis order a sample of cialis cialis generico en mexico cialis manufacturer coupon click now buy cialis brand
پنجشنبه 8 آذر 1397 01:50 ق.ظ

Cheers. I value this!
cialis price in bangalore cialis per paypa click now buy cialis brand cialis generic tadalafil buy cialis free trial cialis 20 mg female cialis no prescription only best offers cialis use cialis tablets for sale acheter cialis meilleur pri
چهارشنبه 7 آذر 1397 01:25 ق.ظ

This is nicely said! .
cialis prezzo in linea basso low dose cialis blood pressure cialis taglich tarif cialis france buy original cialis try it no rx cialis cialis mit grapefruitsaft precios de cialis generico prezzo cialis a buon mercato how much does a cialis cost
پنجشنبه 19 مهر 1397 05:43 ق.ظ

Appreciate it! Numerous postings.

buy 10 mg levitra buy levitra online levitra levitra 20mg levitra 10 mg kopen vardenafil levitra prices generic levitra levitra 20 mg levitra
سه شنبه 10 مهر 1397 04:10 ق.ظ

Nicely put. With thanks!
cialis taglich cialis kaufen bankberweisung click here to buy cialis cialis canada on line india cialis 100mg cost when can i take another cialis cialis generico postepay low dose cialis blood pressure best generic drugs cialis price cialis wal mart pharmacy
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:03 ق.ظ

You made your point!
cialis coupon cialis price thailand buy cialis cheap 10 mg cialis 5 mg scheda tecnica cialis patentablauf in deutschland cialis 20 mg cialis generico en mexico estudios de cialis genricos generic cialis soft gels import cialis
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:37 ق.ظ

You explained it exceptionally well!
how to get viagra prescription online buy real viagra cheap viagra no presc viagra online online viagra usa viagra online pharmacy buy brand viagra viagra pharmacy online viagra buy viagra buy generic viagra uk where to buy viagra online
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:02 ب.ظ

Thank you! I value it!
cialis generico calis cipla cialis online i recommend cialis generico cialis cost we recommend cheapest cialis cialis daily cialis italia gratis american pharmacy cialis prescription doctor cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:28 ق.ظ

Wow a lot of good tips!
cialis prices in england cialis pills boards cialis online holland cialis generico postepay generic cialis pill online cialis for bph cialis 20 mg cost acheter cialis meilleur pri buying cialis overnight cialis cost
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:09 ق.ظ

Thanks a lot! Lots of info.

buy generic viagra uk cheap generic viagra pills online viagra pills buy viagra usa uk buy viagra safe place to buy viagra online viagra from pharmacy where to buy real viagra generic viagra online usa buy viagra uk without prescription
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:30 ب.ظ

Incredible tons of good data.
tadalafilo order cialis from india order cialis from india cialis prezzo in linea basso buy name brand cialis on line cialis 200 dollar savings card enter site very cheap cialis price cialis per pill buy online cialis 5mg cialis cost
دوشنبه 7 خرداد 1397 02:25 ق.ظ

Thanks a lot! I value this.
cialis alternative miglior cialis generico free generic cialis how to purchase cialis on line cialis 5 mg effetti collateral cialis without a doctor's prescription rezeptfrei cialis apotheke where cheapest cialis cialis price in bangalore cialis generico online
پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 03:55 ق.ظ

Great forum posts, Kudos!
rezeptfrei cialis apotheke achat cialis en europe tadalafil 20mg cialis ahumada cialis billig cost of cialis per pill cialis 100mg suppliers canadian drugs generic cialis side effects for cialis cialis 20 mg effectiveness
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:01 ب.ظ

Wow plenty of beneficial knowledge!
cialis online brand cialis generic click here cialis daily uk buy cialis online legal look here cialis order on line generico cialis mexico tadalafil 5mg cialis generic availability cialis alternative cialis patentablauf in deutschland
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:06 ق.ظ

Whoa a good deal of beneficial advice!
buy generic viagra can you actually buy viagra online where to buy viagra uk canadian viagra price on viagra can you buy viagra in stores viagra pharmacy online buy viagra now online viagra pill how old do you have to be to buy viagra
جمعه 17 فروردین 1397 07:47 ب.ظ

Beneficial data. Many thanks!
tesco price cialis cialis pills prezzo cialis a buon mercato cialis lowest price usa cialis online enter site very cheap cialis deutschland cialis online recommended site cialis kanada buy cialis uk no prescription cialis 100 mg 30 tablet
جمعه 3 فروردین 1397 04:13 ب.ظ

With thanks! Loads of knowledge.

cialis canada on line cialis generika in deutschland kaufen purchasing cialis on the internet buying cialis on internet american pharmacy cialis cialis kaufen bankberweisung buying brand cialis online does cialis cause gout generic cialis pro cialis great britain
پنجشنبه 10 اسفند 1396 06:36 ب.ظ
قدردانی از این پست اجازه بدهید من آن را امتحان کنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
درباره وبلاگ

به نام خدای مهربان
سلام طاعات و عبادات قبول من سامان مدیر وبلاگ هستم.
از انتخابتون ممنون امیدوارم این وب اگه شده حتی یک قدم
شما رو به خالق هستی نزدیک کنه.

بنده ی حقیر رب : سامان چوبک
مدیر وبلاگ : saman choobak
نویسنده
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

محکوم کردن توهین به پیامبر


استخاره آنلاین با قرآن کریم


                    
 
 
اللهم العن اول ظالم ظلم حق محمد و آل محمد و آخر تابع له علی ذلک